Skip to main content
Haberler

8 Yaşındaki Okitsu’da 240kg Verim

By Cuma Eylül 29th, 2017Ocak 16th, 2023No Comments

Narenciyede Verim ve Kalitesiyle Kendini İspatlayan Bahçe!

 

Mersin ili Tömük beldesindeki 60 dekarlık narenciye bahçesinde 3. sü düzenlenen Bahçe Gününde, bu yıl yaşanan olumsuz hava koşullarına rağmen bahçenin 8. yılında da artan verim ve kalitesi HEKAGRO ürünlerinin başarısını bir kez daha ispatladı.

2012 yılında yaşanan olumsuz hava koşulları (soğuk, don, aşırı yağış ve rüzgar) sebebiyle tüm meyve, sebze ve tarla bitkileri üreticileri verim ve kalite yönünden zarara uğradı. Özellikle Hatay Dörtyol-Erzin’den Muğla Dalaman’a kadar olan sahil şeridinde, narenciye başta olmak üzere sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarının bir çok çeşidinde soğuk, don, aşırı yağış ve sıcak esen rüzgarlardan dolayı % 60-70’e varan verim ve kalite kayıpları yaşandı. Bunun yanında bazı bahçelerde birçok ağaçta aşırı yaprak dökülmeleri ve dal kurumaları görülürken bazı ağaçlar tamamen kökten kurudu. Başta limon olmak üzere birçok narenciye çeşidinde, kaliteli ve düzenli bir besleme programı yapılmayan bahçelerde, sert geçen kış şartlarından dolayı ciddi anlamda çiçeklenme sorunu yaşandı. Mevcut açan çiçeklerde de meyveye döndükten, 1-3 cm büyüklüğe ulaştıktan sonra dökümler oldu.

Hekagro firmasının, alışılagelmiş klasik bitki beslemeden farklı olarak Amerika’nın lider 6 gübre firmasından ithal ettiği patentli gübrelerden oluşan zengin portföyü (Actagro, Nutri-Phite, Cropmaster, Growth Products Nutri-Cal, Albion), çiçeklenme öncesi damlamadan ve yapraktan kış uygulamaları ile hem yaşanan olumsuz kış şartlarından hem de periyodisiteden dolayı görülen zararı asgariye indirerek üreticinin yüzünü güldürmüştür. Uygulama yapılan örnek bahçelerden olan Mersin-Erdemli karayolu üzerinde yoldan geçen herkesin dikkatini çeken, 60 dekarlık okitsu mandarin ve navelina portakal bahçelerini ziyarete gelen üreticiler, ziraat mühendisleri ve tüccarlar 8 yıldır patentli sıvı HEKAGRO ürünlerinin düzenli kullanılması sonucu her sene artan verim artışını ve meyve kalitesini bahçeyi yerinde görerek şahit olmuşlardır.

2010 ve 2011 yıllarında da düzenlenen bahçe günlerine Mersin, Adana, Hatay illerinin yanı sıra İzmir ve Antalya’dan bayiler, danışmanlar, resmi kurum temsilcileri, ihracatçılar, üretici birlikleri ve Ziraat odaları başkan ve üyelerinden oluşan 1200 kişiden fazla katılım, Hekagro ürünlerine ve başarısına olan ilginin büyüklüğünü ortaya koymuştur. Geçtiğimiz yıl katılımcılar önünde yapılan hasatta ağaç başı ortalama 200-220 kg meyve alınmış, bu sene yapılan tarla gününde olumsuz geçen kış şartları yüzünden geçen yıla göre daha düşük meyve hasadı beklenirken ortalama 200-220 kg meyve ile geçtiğimiz yılla aynı verim elde edilmiştir. Çukurova bölgesinde aynı yaşta olan diğer bahçelerde meyve hasadı bölge ortalaması 80-100 kg arasında olmaktadır.

Birçok narenciye üreticisi 1 dekara ortalama 200-300 kg arası klor ve ağır metal içeren tuz indeksi yüksek konvansiyonel gübre (dap, map, fosforik asit, potasyumsülfat v.s.) kullanırken HEKAGRO firması, teknik kadrosu ile yılda bir defa toprak analizi ve 2 defa yaprak analizi, haziran ayında ağaçta meyve sayımı, 15 günde bir meyve çap ölçümü gibi teknik analizler yaparak 1 dekara ortalama 30-50 litre arası özel sıvı organik asit içerikli patentli gübrekullanımına karar verir ve üreticilerine yüksek verim ve kaliteli meyve aldırmayı hedefler.

Hekagro bitki besleme programını kullanan birçok bahçe üreticisi için (narenciye, nar, kayısı, erik, nektarin v.s.) önemli kriterler; ağacın eteğindeki, içindeki ve tepesindeki %90’a yakını aynı ve istenen özelliklerde olan meyvelerin tek makasta hasat edilmesi, meyvelerde homojenlik, parlaklık, kabuk kalitesi ve şeker oranının istenen ölçülerde olmasıdır.