Skip to main content
Haberler

[:tr]Innovak Global’dan Tropikal ve Subtropikal meyve uzmanı Sergio Gomez’in Türkiye ziyareti[:en]Tropical and Subtropical fruits expert from Innovak Global, Sergio Gomez’s visit to Turkey[:]

By 11 Mayıs 2022Ocak 16th, 2023No Comments
[:tr]

Geçtiğimiz nisan ayında bitki, kök ve meyve biyostimülantların da uzman, Meksika merkezli Innovak Global firmasının Latin Amerika tropikal meyve müdürü Sergio Adrian Gomez Perez, Türkiye ziyaretini gerçekleştirdi.

Marmara ve Akdeniz bölgelerinde Hekagro teknik ekibi ile gerçekleştirilen ziyarette, özellikle katma değeri yüksek olmasından dolayı dikim alanları artan başta kivi ve avokado olmak üzere muz seralarını ziyaret ederek bitki besleme ve yetiştiricilik hakkında önemli bilgiler verdi. Mr. Sergio ” Türkiye ye 2.gelişi olduğunu ve zor toprak ve iklim koşullarında bu tür tropik ve subtropik meyvelerin yetiştiriciliğini korkusuzca yapan Türk çiftçisinin olduğunu ” bir kez daha dile getirdi.

Mr. Sergio özellikle tarımda dijitalleşmenin avantajları konusunda üreticileri bilgilendirdi. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olur isek ; Kivi, Avokado, sert ve yumuşak çekirdekli ağaçlarda kök ve tomurcuk testi ile daha kaliteli çiçek ve meyve oluşumunu gözleyebileceğimizi, kök bölgesine yerleştirilen cam fanusun içine yerleştirilen mikro kamera sistemi ile kök bölgesindeki emici kılcal köklenmeyi takip edebileceğimizi, aynı zamanda bitki öz suyundan azot, potasyum ve kalsiyum analizlerini yaparak meyve kalitesi için gerekli parametreleri görebileceğimizi, toprak ve bitki özsuyundaki tuzluluğu anlık ölçerek takip edebileceğimizi belirtti.

[:en]

Sergio Adrian Gomez Perez, the Tropical Fruits Manager for Latin America from Innovak Global company based in Mexico, who is an expert on plant, root and fruit biostimulants, visited Turkey last April.During the visit to Marmara and Mediterranean regions with the technical team from Hekagro, Mr. Perez provided invaluable information on plant nutrition and growing visiting greenhouses for banana and particularly kiwi and avocado, which are increasingly planted more because of their high added value. Mr. Perez stated once again that it was his second visit to Turkey and Turkish farmers were growing these tropical and subtropical fruits under difficult soil and climatic conditions courageously.Mr. Perez particularly focused on the advantages of digitalization in agriculture. To name just a few, he mentioned that we could observe higher quality blossoming and fruit set in kiwi, avocado and trees with soft and hard seeds by means of root and bud test, we could follow the absorbent capillary rooting in the root area by means of a micro camera in a glass funnel to be placed in the root region, we could get the parameters necessary for fruit quality by means of nitrogen, potassium and calcium analyses of the sap, and we could monitor the soil and sap salinity on a real-time basis.

[:]